top of page

Atelier Pang Portugalska

Atelje Pang na Portugalskem je bil razvit z mladimi študenti iz 10. in 11. letnika tečaja družbenokulturne animacije poklicne šole Bento de Jesus Caraça v prostorih StartUp Barreiro in same šole. Šteje se tudi ob sodelovanju občine Barreiro, Kulturnega združenja Madrasta Dance, House of Social Rights - Fernando Pessa Auditorium iz Lizbone, ArteViva Theatre Company iz Barreira in Barreirense Cultural Coorporation.

 

Ena glavnih idej tega ateljeja je bila popeljati mlade v ustvarjalni proces, vezan na temo »Konec sveta; navodila za boj proti sodnemu dnevu« in zgraditi predstavo v procesu soustvarjanja. Atelje, ki ga je vodil glasbenik, zvočni umetnik in filmski ustvarjalec Luis F. Fernandes ter plesalka, igralka in koreografinja Clara Marchana iz Madrasta Dance, s pomočjo vodstva projekta Luisa Rodriguesa, glavnega mojstra iz Glocalmusic.

 

Atelje se je zgodil v dveh različnih formatih ; ena je bila organizirana   vsakih 15 dni v prostoru Startup Barreiro , z isto skupino mladih, drugi pa se je zgodil v enotedenski intenzivni delavnici. Cilj teh dveh strategij je bil ustvariti močno vez med vsemi člani, pri čemer je eden mislil neprekinjeno, drugi pa je sledila intenzivnost.

 

Prvi proces je imel temo "Manifest volje" in se je začel z 11. razredom najstnikov na EPBJC - Escola Profissional Bento Jesus Caraça in je potekal med januarjem 2023 in aprilom 2023 s skupno 28 urami.

 

Ta proces je imel metodologijo, ki je temeljila na jezikih giba, plesa in gledališča, z uporabo aktivnih metod, kot so aktivnosti kreativnega pisanja, sprostitev in ogrevanje telesa, igre zaupanja, improvizacija z glasom, gibom in besedilom ter fotoglas in video poezija.

Pripoved je bila osredotočena na željo po spremembi, po odložitvi neizogibnega, po tem, da se sliši pred svetom, ki je inerten, pasiven in brezglasen ... Na sledi apokalipse človeštvo izgubi čut, stik z življenje, postane desenzibilizirano in skupina mladih izbruhne, da bi izrazila glas, ki kliče po spremembi, ki kliče, da bi ga slišali v svetu, pozabljenem v spominu na to, kar je nekoč bilo življenje vsakega od teh semen.

Delavnica "Manifest volje"

ZMOGLJIVOST
Ustvarjanje videa

Drugi proces je potekal v enotedenski intenzivni delavnici in se je poimenoval "Svet, v katerem živimo".

Začelo se je z 10. razredom najstnikov iz EPBJC - Escola Profissional Bento Jesus Caraça in je potekalo v prvem tednu julija s skupno 25 urami ustvarjalnega dela.

 

Ta proces je imel metodologijo, ki je temeljila na jezikih giba, plesa in gledališča, z uporabo aktivnih metod, kot so kreativno pisanje, sprostitev in ogrevanje telesa, igre zaupanja, improvizacija z glasom in temami ter eksperimentiranje.

Čustva so bila tema in predlog za delo in ustvarjalno raziskovanje, ki je krmaril skozi te kraje na tej delavnici, in njegova izbira zaradi zgoraj omenjenih dejstev in kjer več študij na Portugalskem kaže na poslabšanje psiholoških težav pri mladostnikih in mladih.

Delavnica "Svet v katerem živimo"

ZMOGLJIVOST
Ustvarjanje videa

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Partnerji projekta

Drama_LOGO_bello_N.png
pionirski-dom_logotip.png
glocalmusic_logo transp.png
_edited.png
EN Co-Funded by the EU_POS_edited.png
bottom of page